Cieľom projektu bolo v spolupráci so študentmi a finančnými prostriedkami poskytnutými z dotácie Bratislavského samosprávneho kraja vytvoriť efektívny vzdelávací program zameraný na prevenciu, diagnostiku a elimináciu šírenia kyber násilia a kyberšikany v školskom prostredí.
Nakoľko sme projekt začali realizovať začiatkom školského roku 2022/2023, nepodarili sa nám zatiaľ zrealizovať všetky naplánované aktivity, avšak v projekte chceme pokračovať aj naďalej, nakoľko si uvedomujeme jeho dôležitosť.
Úloha pedagóga je pri odhaľovaní a eliminácii kybernásila a kyberšikany v školskom prostredí častokrát kľúčová, preto sme sa rozhodli na začiatku školského roka zorganizovať workshop pod vedením pána Bc. Miroslav Schlesingera, ktorý je uznávaný odborník a koordinátor v tejto oblasti. Workshopu sa zúčastnili pedagogickí a odborní zamestnanci školy, teda všetci tí, ktorí sú v priamom kontakte s našimi študentmi (ohrozenou skupinou). Cieľom workshopu bolo, aby učitelia získali základné vedomosti a zručnosti k tomu, aby sa vedeli k tejto téme postaviť zodpovedne.
Sme veľmi radi, že začiatkom októbra sa nám podarilo taktiež zorganizovať vzdelávaciu aktivitu pre študentov VIII. a IX. ročníka v spolupráci so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva na tému kyberšikana. Mgr. Tomáš Földes sa v dvoch prednáškach venoval téme kyberšikany, oboznámil našich študentov so základnými pojmami, ako je napr: 1. Násilie – formy a spôsoby, 2. Čo je to šikana, kyber násilie, kyberšikana. 3. Profil agresora a obete (ako ich rozpoznať), 4. Formy pomoci + čo môžem urobiť ja a pod…).
Vďaka dotácii z Bratislavského samosprávneho kraja sa nám podarilo kúpiť technické vybavenie potrebné pre technické zabezpečenie online streamingu na našom YouTube kanáli. Vďaka tomu budeme vedieť v nasledujúcom období sprostredkovať túto tému aj širšej verejnosti, ďalším školám, študentom a pod.
Ďakujeme BSK, našim študentom a všetkým zúčastneným na tomto projekte!