Na slovenskom jazyku vždy 28. októbra oslavujeme narodeniny Ľudovíta Štúra. Významnú osobnosť našej histórie si pripomíname rôzne. Tento rok sme čítali s deviatakmi jeho básne. Jedna s názvom Do smutných dní žitia môjho na nich pôsobila obvzlášť negatívne. Napísal ju v období, keď svoj život žil pod policajným dozorom v Modre, kam odišiel po smrti svojich blízkych a po sklamaní po revolúcii v rokoch 1848/1849, ktoré nazývame aj meruôsme. Naši žiaci mu preto k jeho 209. narodeninám písali povzbudivé listy. Niektoré z nich uverejňujeme i v našej Rybke. ( Janka a Miška )
Milý Štúr,
píše Ti Lucka z budúcnosti, ktorá čítala tvoju báseň Do smutných dní žitia môjho. Myslím si, že sa Ti naozaj podarila. Nemusíš strácať nádej a vieru v to, že už nebudeš slobodný, pretože
Tvoje ideály a pravopis v budúcnosti pomohli mnohým ľuďom pochopiť, za čo majú bojovať. Ľudia si Ťa zapamätali len v dobrom a na školách Ťa často učitelia i niektorí žiaci s úctou spomínajú. Niektorí sa učia aj Tvoje básne naspamäť. Nemusíš mať obavy, všetko dobre dopadlo. Dúfam, že som Ti aspoň trochu zdvihla náladu a prajem veľa šťastia v onom svete slobody, pravdy a lásky.
Lucia Mikulová z 9.A
Milý pán Štúr,
chcel by som Vám zo srdca poďakovať za to, čo ste pre slovenský národ urobili a za obetu, ktorú ste preň priniesli. Keby ste len vy vedeli, čo sa udialo po vašom odchode z tohto zamračeného sveta. Po veľkej vojne v roku 1918 vznikla Československá republika na čele s Tomášom Guarrigom Masarykom a s pomocou Francúzska a Británie. 14.3.1939 vznikol prvý samostatný Slovenský štát, ktorý bol od októbra toho roku riadený Jozefom Tisom. Náš mladý štát kolaboroval s Nemeckom a jeho režimom. Začala sa druhá svetová vojna, v ktorej sa diali hrozné veci – deportácie slovenských Židov do Nemecka (dnešnej časti Poľska), podľa Nemcov sme boli podradení my Slováci , ale aj všetci Slovania a najmä Židia a Rómovia. Našťastie po prehratej vojne bola obnovená Československá republika. Dosť dlho sme sa kamarátili so Sovietskym zväzom. Zatiaľ to vyzerá dosť negatívne, však? Možno horšie, akoby ste dúfali v rokoch Vášho pozemského bytia. No môj list má (zatiaľ) šťastný koniec. 1.1. 1993 vznikla naša prvá demokratická Slovenská republika. Ja som sa v nej už narodil a nič z toho zlého si nepamätám. No Vaše meno počas môjho pozemského bytia na mňa prehovára z názvov ulíc, škôl, učebníc a vždy je spájané s našou rečou. Kodifikovaný jazyk je dôležitým znakom národa. A preto Vám posielam jedno veľké ďakujem za to, že máme vlastný jazyk a nazývame sa slovenským národom.
S pozdravom a úctou,
Tomáš Višváder z 9.A
Milý pán Štúr,
Vaše úsilie nebolo zbytočné. Váš krásny kodifikovaný jazyk prijalo za svoj materinský päť miliónov ľudí, ktorí sa aj vďaka nemu nazývajú Slováci. V roku 1993 vznikla Slovenská republika, v ktorej spolu žijeme. Máme tu ulice, námestia, inštitúcie, ktoré nesú Vaše meno. Dokonca existuje aj povolanie slovenčinár/-ka (len v mojej rodine mám také osoby dve). V škole čítame štúrovské básne a každá slovenčinárka je do Vás zamilovaná. Keby Váš pravopis s heslom ,, píš ako počuješ“ nechal pán Hatala s kamarátmi na pokoji, mali by sme všetci zo SJ jednotky. Vaša práca je stále živá. Buďte v pokoji!
So srdečným pozdravom
Martin Makyta, IX. B
Milý Ľudovít,
počul som, že Tvoje posledné dni neboli veľmi priaznivé. Chýry o nepodarenej revolúcii sa dostali aj ku mne, tak isto ako Tvoje straty v rodine. Aj napriek tomu, že náš slovenský národ niekedy nedrží pokope – tak, ako by mal – my, ako naša skupina kamarátov, áno!
Vždy Ťa podporíme a budeme držať s Tebou. Pokračuj v tom, čo robíš. Robíš to s dobrým úmyslom a ja to viem. Teda nie len ja, ale vie to veľa ľudí. A práve preto treba stále pokračovať a nevzdávať sa! Aj napriek tomu, že cesta bude tŕnistá a kamenistá, nikdy nestrácaj nádej. Veľkú časť cesty už máš za sebou! Ty sám vieš, že pred Tvojím cieľom sú prekážky, ale ja verím, že ich dokážeš zdolať a nakoniec dosiahnuť svoj cieľ.
Keď by sa Ti niečo prihodilo, neváhaj ma kontaktovať.
Pamätaj, nikdy nestrácaj vieru!
Držím Ti palce!
S pozdravom
Tvoj kamarát Jakub Vrlák z IX. B